איך למצוא עבודה ללא ניסיון?

 בין אם אתם אקדמאים שסיימו תואר לא מזמן, אנשים שמכורח הנסיבות החליטו לעשות הסבת מקצוע או חבר'ה צעירים שעבדו רק במלצרות או בשירות לקוחות – חיפוש עבודה ללא ניסיון מקצועי יכול להיות מאתגר. חלק גדול מהמעסיקים יחפשו עובדים מנוסים לטובת איוש המשרות, ומועמדים רבים מרגישים שההזדמנויות לצבור ניסיון תעסוקתי הולכות ומצטמצמותלמרות האתגרים, אנחנו כאן כדי להדגיש שיש פתרונות, אז אל תרימו ידיים.  

לכל המשרות שלנו ב-כללי וללא ניסיון, לחצו כאן.

כתיבת קורות חיים 

הרבה מועמדים חסרי ניסיון מתקשים למלא את קורות החיים שלהם. ראשית, קחו בחשבון שהגיוני שצעירים המחפשים את העבודה הראשונה בקריירה שלהם יהיו חסרי ניסיון. גם מעסיקים מודעים לכך, ויבינו שמרבית המלל בקורות החיים של מועמדים אלה יתייחס ללימודים, לשירות צבאי או לאומי ולעבודות מזדמנות. שנית, ניתן ואף מומלץ להתמקד בכישורים ובידע נרכש על מנת לנפח מעט את קורות החיים ולהותיר רושם טוב. אם לקחתם חלק בפעילות התנדבותית, לקחתם קורס מעניין או השתתפתם בפרויקט מיוחד – ציינו זאת.  

ריאיון עבודה 

הריאיון הוא אחד השלבים המשמעותיים והמלחיצים ביותר בתהליכי הגיוס, בייחוד עבור מועמדים חסרי ניסיון שלא נכחו בראיונות עבודה רבים. אומנם אנחנו מציעים לכלל המועמדים להתכונן היטב לראיונות עבודה, אך עבור מועמדים ללא ניסיון זהו שלב חשוב במיוחד. למדו על החברה אליה אתם מתראיינים, על תחומי העיסוק שלה, המטרות והחזון. עבדו על שפת הגוף שלכם והכינו מראש תשובות אפשריות לשאלות טריקיות.  

לעוד טיפים להכנה לראיונות עבודה, לחצו כאן.

חוסר ביטחון? תרימו! 

העובדה כי אין לכם ניסיון עשיר בעולם העבודה עלולה לערער לכם את הביטחון העצמי, ולגרום לראיון העבודה שלכם להיכשל. זכרו שזומנתם לראיון כשהמגייסים יודעים מהו הניסיון התעסוקתי שלכם לפי מה שכתבתם בקורות החיים. שדרו ביטחון בראיון העבודה, והפנימו שהעובדה שאתם חסרי ניסיון, לא מעידה על היעדר היכולת שלכם לבצע את העבודה בפועל. אל תתחכמו ותנסו לייחס לעצמכם הישגים וכישורים שלא היו ולא נבראו, אלא התמקדו בלשדר למראיין שאתם רוצים ללמוד ולהתפתח, בעלי מוטיבציה, סקרנים ומוכשרים. 

הדגשת יכולות רלוונטיות 

משרות רבות בשוק העבודה ידרשו ממועמדים כישורים ומיומנויות דומות. ככל שתבינו את אופי המשרה אליה אתם מגישים קורות חיים או מתמיינים, כך תוכלו להתאים אליה את החוויות ואת ניסיון העבר שלכם באופן אופטימלי. חלק מהתכונות ומהכישורים הבולטים המהווים דרישות למשרות רבות הם שליטה ביישומי מחשב, יכולת עבודה בצוות, דיוק, למידה מהירה ותשומת לב לפרטים. יכולות מסוג זה אפשר שרכשתם בשירות הצבאי שלכם, בתקופת הלימודים או בעבודות מזדמנות בהן עבדתם. אם תגדילו ותצליחו להדגים ולספר על מקרים ספציפיים בהם הפגנתם כישורים אלה  מה טוב.  

מצאו את הערך המוסף שלכם 

המרוץ למציאת עבודה – בייחוד למועמדים ללא ניסיון – עלול להיות תהליך ארוך, מתיש ואף מייאש לעיתים. זכרו שאינכם לבד במערכה, ומועמדים רבים נמצאים בדיוק במצב שלכם. כדי לבדל את עצמכם מהמתחרים ולהתבלט בתהליכי המיון, חשבו על האיכויות ועל היכולות הייחודיות לכם, שעשויות להוות יתרון בשוק העבודה. למשל, אם אתם שולטים באנגלית ברמת שפת אם, יצירתיים במיוחד, בעלי מיומנות בתוכנת מחשב או מומחים בפתרון בעיות, הדגישו את הדברים בתהליכי הגיוס.  

פשרות או לא להיות 

ניסיון תעסוקתי הוא אחד ההיבטים המשמעותיים ביכולת של מחפש העבודה לברור משרות. ככל שהניסיון רב יותר, כך קל יותר להתמקח, ואפשרויות העבודה הופכות ליותר אטרקטיביות – תפקידים בכירים, שכר גבוה, הטבות ותנאים מתגמלים. לחסרי ניסיון, כדאי לבחון משרות ראשונות כהזדמנויות ללמידה והתפתחות מקצועית. בהרבה מקרים כדאי להיות נכונים לעבוד קשה ו/או בשכר שאינו משקף לדעתכם את יכולותיכם, תוך ידיעה שמצב זה הוא זמני. משרות ראשוניות עשויות לסייע לכם לצבור ניסיון בשטח, להתמקצע בתחום שמעניין אתכם ולפתוח דלתות מקצועיות עתידיות. כמו שאמר לוי אשכול: "אני מתפשר ומתפשר עד שאני משיג את מה שאני רוצה"זכרו  זה רק עניין של זמן, ואף אחד לא נולד מנכ"ל.  

ובקטנה: 

  • שמרו על אווירה והתבטאויות של הצלחה וחיוביות, גם אם התחושות שלכם אחרות – Fake It Till You Make It. 
  • שימו לב לדימוי שלכם ברשתות החברתיות – ניהול הרושם בעשור האחרון מתנהל גם בזירה הדיגיטלית. 
  • אל תהיו מקובעים – הזדמנויות תעסוקה יכולות לצוץ ממקומות בלתי צפויים, וגם אם זה לא בדיוק מה שרציתם או לא התחום שלמדתם באקדמיה, אולי תופתעו לטובה. 
  • אל תתביישו להפעיל קשרים – בעידן של חבר-מביא-חבר, המלצות ממכרים העובדים בארגון עשויות לתרום לכם אפילו יותר מביצועים יוצאי דופן בתהליכי המיון. בהיעדר ניסיון קודם, לפעמים צריך להתאמץ קצת יותר כדי לגבור על מועמדים מנוסים יותר, כך שאם יש לכם אופציה לקבל המלצה ממישהו שקרוב לצלחת – נצלו אותה. 
  • אם השתלבתם בפרקטיקום או בהתנסות מעשית במהלך הלימודים – נסו לקבל ייעוץ, המלצה או אפילו משרה בתשלום בארגון בו התמחיתם כסטודנטים. אם התרשמו מכם לטובה – זה עשוי לעבוד.  
  • חיפוש העבודה הוא סוג של עבודה – השקיעו בו זמן, היו יסודיים, אקטיביים וממוקדי מטרה. 

בהצלחה!