טיפים למועמדיםהופעה ותכנון

דאגו ללבוש הולם ומסודר לראיון המתאים לסוג החברה ולתפקיד אליו אתם מתראיינים. דאגו להביא תיקייה מסודרת עם עותקים של קורות החיים שלכם ומסמכים רלוונטיים אחרים. דאגו להצטייד בכלי כתיבה ונייר לטובת רישום הערות.
כאשר אתם מחפשים עבודה, חשוב תמיד שיהיו לכם פריטי לבוש ראויים (ומגוהצים) בכל רגע נתון התואמים לסוג המשרה אליה אתם מכוונים, למען לא תלחצו באם תזומנו לראיון עבודה "מהיום להיום". התייחסו לתהליך החיפוש כאל פרויקט חשוב. הביגוד, הוא חלק מהפרויקט. העניקו תשומת לב לפרטים הקטנים – השיער, הציפורניים, נעליים- כל אלה צריכים להיראות מלוטשים ומקצועיים.

הגעה לפני הזמן

תכננו את הריאיון, בקשו חופש מהעבודה אם אתם מועסקים, תכננו את ההגעה לראיון ללא לחץ זמן. חשוב להגיע לפני זמן הראיון. עשר דקות לפני הזמן – אמור להיות מצוין. למדו את נתיב הנסיעה לראיון, וקחו בחשבון פקקי תנועה, "התברברות" בניווט והיעדר חניה או חניה רחוקה מהמשרד בו מתקיים הריאיון. אם בכל זאת קרה ואתם צפויים לאחר – חשוב להתקשר למעסיק ולעדכן על כך מראש.

הישארו רגועים

במהלך ראיון העבודה נסו להיות רגועים ונינוחים ככל האפשר. אם מציעים לכם, קחו כוס מים והציבו אותה לצדכם. לגמו מדי פעם, לטובת רוגע והסדרת נשימה. קחו אוויר, מעת לעת. שמרו על קשר עין עם המראיינים. הקשיבו לשאלה במלואה – חכו 2 שניות…ואז השיבו תשובה מלאה ולא מתחמקת. אל תקטעו את דברי המראיינים.
היו מודעים לשפת גופכם, תנועות הידיים ותנוחת הישיבה, והמסר שעשוי להתקבל אצל הצד השני.

מיקוד

הישארו ממוקדים וענו תשובות ענייניות. אל תגלשו למידע לא רלוונטי, אך כמובן הרחיבו והעמיקו במה שכן רלוונטי ואל תענו בצמצום ובחוסר.
ודאו שאתם נוגעים לאורך הריאיון בנקודות החשובות עבורכם לציין. אם לא נשאלה שאלה שמזמינה תשובה הכוללת התייחסות לנקודה שכזאת, נתבו בצורה חכמה את השיחה ותשובותיכם כך שתוכלו לכסות את הנושאים שחשוב לכם להדגיש. יחד עם זאת, זכרו כי מהלך ריאיון תקין הוא כזה שבו המועמדים מבצעים את עיקר המלל ומסירת המידע המועבר בין הצדדים, אך בהתאם להובלה והנחיה של המראיינים.
גם אם אתם מחפשים עבודה כבר תקופה ועברתם מספר לא מבוטל של ראיונות, שמורו על חדות, מיקוד, ערנות וגילוי מוטיבציה, כאילו זה הריאיון השני שלכם.

תראו מה שאתם יודעים

נסו לספר מה אתם יודעים על החברה כאשר אתם עונים על שאלות. כאשר דנים על ההישגים בקריירה שלכם נסו להתאים את תשובותיכם למה שהחברה מחפשת. קחו קרדיט על הישגיכם, אך לא בצורה יהירה. אם הצלחה במשימה בעברכם דרשה עבודת צוות או תמיכת המנהל – ציינו זאת, ללא בושה.

שאלו שאלות

כפי שנרשם בהתייחסות להכנה לראיון עבודה, שאלות מצד מועמדים משדרות רצינות ורצון כנה במשרה, אך שאלות ענייניות בלבד. למשל שאלות כמו מדיניות תגמולים ותוספות שכר עתידיות, ולא שאלות על סוג הקפה הנמצא במטבחון.

שמרו על קשר

שמרו על קשר ומסרו את הערכתם ותודתכם על ההזדמנות. הדגישו את התעניינותכם בתפקיד. ניתן לשלוח הודעת תודה אישית למראיינים למחרת.