עבודה מהבית וניהול זמן

תקופת הקורונה הביאה לעלייה משמעותית בעבודה מהבית, ויודעי דבר משערים שהמגמה הולכת להישאר גם בשגרה שאחרי המגיפה. ייתכן כי מודל העבודה בעתיד יהיה משולב, כזה שישלב עבודה מהמשרד עם עבודה מהבית, אבל בינתיים נראה כי ארגונים ועובדים רבים לא מעוניינים לוותר לחלוטין על היתרונות של עבודה מהבית. 

עבודה מהבית מציעה יתרונות לעובדים ולמעסיקים. עובדים רבים מדווחים כי הם חשים יותר שביעות רצון וגמישות בעבודה, שיש להם זמן רב יותר לבלות זמן עם המשפחה או לבצע פעילות גופנית ושהם נהנים מחסכון בעלויות הנסיעות לעבודה ומההימנעות מעמידה בפקקים. מצד המעסיקים, הם מרוויחים מצמצום היעדרויות עובדים, מירידה בתחלופת עובדים ומחסכון בעלויות של חשמל, מים ודומיהם. 

על אף החשש של מעסיקים רבים בנוגע למעבר לעבודה מהבית, נראה כי על פי רוב הפרודוקטיביות של העובדים לא ירדה. עובדים רבים מעידים כי ההספק שלהם בביצוע מטלות יומיומיות לא נפגע, והם עובדים בהיקף שעות זהה או גדול יותר מזה שעבדו במשרד.  

לצד היתרונות בעבודה מהבית, המעבר לא חף מקשיים. חלק מהעובדים מדווחים על קושי נפשי וחברתי בעבודה מהבית, ונראה כי למרות שהם מסוגלים לעמוד ביעדים המקצועיים, הם מתגעגעים לקשר האנושי, לשיחות מסדרון, לחברויות בעבודה ולסיעור מוחות המתרחשים במשרד. חלק מהעובדים אף מספרים על שחיקה, בדידות, טשטוש הגבולות בין הבית לעבודה, תנאי עבודה מורכבים וקושי בהעברת "חווית המשרד" לבית 

אחד הקשיים הבולטים במעבר לעבודה מהבית הוא הקושי לנהל את הזמן בצורה אפקטיבית. גם במקרים בהם עובדים מצליחים להשלים את המשימות שלהם, לעיתים לוקח להם הרבה יותר זמן לעשות זאת מהבית. העובדים שיעילותם נפגעת בצורה המשמעותית ביותר הם הורים לילדים צעירים.  

 

ריכזנו עבורכם מספר טיפים שיסייעו לכם בעבודה אפקטיבית מהבית ובניהול זמן, ואולי אפילו יאפשרו לכם ליהנות מהיתרונות של המגמה המתפתחת בשוק העבודה. 

הקפידו על שגרת בוקר

לעבוד מהבית בפיג'מה ונעלי בית פרוותיות אולי נשמע מפתה, אבל ההתארגנות הקבועה בבוקר לקראת יום העבודה תספק לכם מסגרת, הפרדה ברורה בין "זמן-בית" ל"זמן-עבודה" ואפילו תחושת סיפוק ומשמעות. צאו מהמיטה, התקלחו, התלבשו והתחילו את יום העבודה בתחושת עשייה. 

כנסו ל-"Work Mode" 

בתחילתו של כל יום עבודה, בצעו פעולות שיאפשרו לכם להיכנס להלך הרוח של "עבודה". פעולות כמו הכנת קפה, האזנה קצרה לרדיו או צפייה בחדשות הבוקר יחליפו את ההתארגנות והנסיעה למשרד, ויאותתו למוח שהתחלנו את היום. פעולות אלה יסמנו את ההפרדה שבין תחושת ה"בית" לתחושת "משרד". 

 צרו סביבת עבודה

סביבת העבודה משפיעה באופן משמעותי על הפרודוקטיביות שלכם. פינת עבודה הדומה לזו שאתם רגילים אליה בעבודה מהמשרד, תוכל לשפר את היעילות ואת שביעות הרצון שלכם, ולייצר עבורכם אווירה של עבודה. נסו לא לעבוד בישיבה על הספה מול הטלוויזיה, אלא לארגן פינת עבודה נפרדת, שקטה וקבועה בבית הכוללת שולחן, כיסא נוח לישיבה, מחשב וציוד משרדי רלוונטי. 

הציבו גבולות

כשמדובר בעבודה מהביתהורים לילדים צעירים מתקשים במיוחד להפריד בין "זמן בית" ל"זמן עבודה". נוכחותם של עובדים אלה בבית עשויה לאותת לבני הזוג או לילדים שהם פנויים עבורם לעיסוקי בית ופנאי שונים. נסו להבהיר לבני הבית כי למרות שאתם נוכחים פיזית בבית, עליכם להתרכז בעבודה, וישנן שעות במהלך היום בהן לא תהיו זמינים עבורם.  

הקפידו על לוח זמנים קבוע 

נסו לשמור על שעות דומות ככל הניתן לשעות העבודה במשרד  שעות תחילת וסוף יום עבודה קבועות, זמני ארוחות והכנתן מראש, הפסקות קפה והפסקות התרעננות מהמסכים. אל תתפתו לעבוד בשעות לא שגרתיות או במשך שעות ארוכות יותר מאלה שהייתם עובדים במשרד, קבעו שעה בה אתם מסיימים את יום העבודה ועמדו בה. כל אלה יספקו לכם מסגרת יומיומית נוחה ואפקטיבית, שתאפשר לכם ליהנות מזמן איכות עם המשפחה והחברים בשעות הפנאי, והפרדה מנטלית בין זמן עבודה לזמן פנוי.  

 נהלו את המשימות שלכם

העבודה מהבית לא משנה את ציפיית המעסיק מכם. השינוי גרם לחשש בקרב מעסיקים רבים לגבי תפוקת העובדים מהבית והיכולת שלהם לנהל את המשימות שלהם כראוי. הקפידו על תעדוף משימות נכון והגיוני, על ניהול המשימות שלכם במסגרת זמנים הולמת וריאלית, על ביצוע מעקב על הסטטוס של כל משימה והישארו בפוקוס. תוכלו להיעזר ביומן, באפליקציות ניהול משימות ואף בטיימר של הטלפון החכם, והראו למעסיקים שלכם שאתם יודעים להתנהל עצמאית בבית. 

ספקו דיווח שוטף 

מנהלים רבים מספרים כי התקשורת בינם לבין העובדים נפגעה במעבר לעבודה מהבית. לכן, גם אם אתם עובדים בהספק נהדר ומצליחים להשלים משימות רבות, אל תשכחו לדווח לממונה עליכם. המנהלים הישירים חייבים לדעת איך מתקדמים הפרויקטים והמטלות שלכם, גם כשאינם יושבים בקצה השני של המסדרון. אל תתנו להם "לרדוף" אחריכם וספקו עדכונים באופן רציף. 

שמרו על קשר אישי

על מנת לא להרגיש בדידות מוגברת וניתוק חברתי מהעמיתים לעבודה, נסו לשלב תקשורת מילולית וויזואלית בהתקשרויות היומיומיות שלכם. במקום לתקשר רק באמצעות מיילים או פורומים של מקום העבודה, נסו לשלב גם שיחות פייסטיים או ZOOMאינטרקציה המשלבת פנים או קול אנושיים, יכולה לייצר לכידות חברתית, לחזק קשרים בעבודה ולהגביר את המעורבות.  

הימנעו מהסחות דעת

הסחות דעת הן אחד האתגרים הגדולים בעבודה מהבית  הן אומנם קיימות גם בעבודה מהמשרד, אך הן רבות, מגוונות ומפתות הרבה יותר כשאנחנו בבית. נכון שמטלות הבית הן עבודה שלא נגמרת, אך השתדלו להימנע מפעילויות שלא הייתם עוסקים בהן ביום עבודה במשרד. גם אם אתם עושים הפסקת התרעננות קצרה, אל תתפתו לקפל כביסה, לשטוף כלים, או לבצע כל מטלה אחרת שאינה קשורה בעבודה. אם אתם נוטים לאבד ריכוז בקלות, סגרו מראש רשתות חברתיות, אתרי קניות אונליין, טלוויזיה וכדומה.  

תנו לעצמכם צ'ופר 

קחו לכם משהו קטן שאתם אוהבים בכל פעם שאתם מסיימים משימה חשובה. חיזוקים חיוביים – גם אם קטנים וצנועים – יכולים לעשות פלאים.