לעבוד קרוב לבית

נסו לחשוב מהו אורכו של יום העבודה שלכם. אם אתם מתחילים לספור מהרגע שהגעתם למקום העבודה, אתם טועים.  

יום העבודה מתחיל מהרגע בו אתם יוצאים מהבית, ומסתיים כאשר אתם שבים אליו בחזרה. ייתכן כי אתם מבלים 8 או 9 שעות במשרד או במשמרת, אבל כשמכניסים למשוואה את זמן הנסיעות, התוצאה יכולה להיות שונה לחלוטין. נסיעה של חצי שעה לעבודה מבזבזת כשעה ביום, שמהוות 5 שעות בשבוע וכ-9 יממות בשנה. 

ריכזנו לפניכם מספר יתרונות מהם תוכלו ליהנות אם תחליטו לקחת בחזרה את 9 הימים האלה, ולבחור לעבוד קרוב למקום מגוריכם: 

חסכון בזמן 

עבודה קרובה למקום המגורים חוסכת זמן, ועל כן מאפשרת יותר זמן להשקעה בחיים האישיים, ופחות זמן בדרכים.  

זמן = כסף

השעות שעובדים הגרים רחוק ממקום העבודה מבזבזים בנסיעות, הן שעות עבורן הם לא מקבלים תשלום. אומנם הנסיעות הן חלק מיום העבודה, אך הן לא נחשבות עבודה בשכר. 

פחות סטרס

עבודה קרובה למקום המגורים עשויה להפחית את רמות הסטרס של העובדים. צמצום זמני הנסיעות מאפשר ניצול זמן לטובת חיים אישיים וזמן עם משפחה וחברים, מפחית את הלחץ ותחושות הבידוד המתלוות לשעות נסיעה רבות, ומונע תחילת יום עבודה בטעם מר שנגרם מקשיים בהגעה לעבודה. 

חיים חברתיים עשירים יותר

את הזמן שנחסוך על נסיעות הלוך-חזור לעבודה, נוכל להשקיע בטיפוח חיי החברה שלנו. האפשרות לבלות זמן רב יותר
במחיצת האנשים הקרובים אלינו, תגרום לכך שמערכות היחסים שלנו יהיו משמעותיות ויציבות יותר. 

איכות הסביבה

בגלל אפשרויות מוגבלות ולא תמיד נוחות של תחבורה ציבורית, מרבית העובדים מתניידים לעבודה ומהעבודה באמצעות רכב. ריבוי הרכבים בכבישים ונסיעות ארוכות יומיומיות גורמים לעלייה משמעותית בזיהום האוויר.

פרודוקטיביות בעבודה

עבודה קרובה למקום המגורים תורמת לפרודוקטיביות העובדים ולשיפור בשביעות הרצון שלהם מהעבודה. היא תאפשר לעובדים לישון שעות רבות יותר ולהתעורר בשעות בוקר סבירות, לפחות תסכול בגלל נסיעות ממושכות וכבישים פקוקים, וליותר מוכנות להישאר אקסטרה זמן בסוף יום העבודה אם יידרשו לכך. 

הפחתת הסיכוי לתאונות דרכים

פחות זמן נסיעה בכבישים = פחות סיכונים של מעורבות בתאונות.

חסכון בהוצאות

הוצאות חודשיות על דלק, כבישי אגרה, תחזוקת הרכב, תשלומי חנייה או תשלומי נסיעה בתחבורה הציבורית  הן משמעותיות גם כאשר לוקחים בחשבון את החזרי הנסיעות הניתנים על ידי המעסיקים, בייחוד כשמדובר בנסיעות יומיומיות למרחקים ארוכים. את הכסף שתחסכו על הוצאות הנסיעה תוכלו להשקיע בדברים אחרים.  

מוניטין בעבודה 

כשמדובר בעובדים שמגיעים לעבודה בקלות ובמהירות, המעסיק יכול להרגיש שניתן לסמוך עליהם. עובדים אלה יאחרו פחות, יעדרו פחות ויושפעו פחות מאילוצים כמו תנאי מזג האוויר. 

בריאות

צמצום זמן ההגעה לעבודה ומהעבודה יכול לאפשר יותר שעות מנוחה ושינה, עיסוק בפעילות גופנית והקפדה על ארוחות מסודרות. מרחק מינימלי בין מקום המגורים לבין מקום העבודה אפילו יאפשר הליכה או רכיבה על אופניים אל וממקום העבודה. יתר על כן, זמן ממושך בנסיעות יכול לגרום לחרדה, דכאון, כאבי גב ואף לסוכרת או מחלות לב.  

שיפור באיזון עבודה-חיים

עבודה קרובה למקום המגורים מאפשרת יותר הזדמנויות להשתתף בארוחות ערב משפחתיות, לקחת את הילדים לחוגים, להשקיע בתחביבים, לבלות עם חברים וכדומה. בנוסף, מתאפשרת יותר גמישות בין העבודה לבין החיים האישיים, כך שקל יותר לצאת באמצע היום לתור לרופא, לסידורים חשובים או עקב מקרי חירום.  

ביסוס קשרי עבודה

כשמקום המגורים קרוב למקום העבודה, קל יותר לטפח קשרים אישיים חיוביים עם עמיתים לעבודה. הקרבה הגאוגרפית לעבודה ולעמיתים לעבודה מאפשרת פגישות עם שאר העובדים בשעות הפנאי, הגעה נוחה למפגשי צוות והשתתפות בערבי חברה. 

מהפרט אל הכלל

אם תחשבו על זה, עבודה במקום הקרוב למקום המגורים יכולה להוות יתרון לטובת הכלל: ככל שיותר אנשים יעבדו בקרבה גאוגרפית למקום מגוריהם, הצפיפות בתחבורה הציבורית תרד והעומסים בכבישים יפחתו.
נכון שבכל הקשור לצמצום זמני הנסיעה לעבודה "קל לדבר וקשה לעשות", אבל שווה לנסות. 9 ימים בשנה זה לא מעט זמן, ואפילו אם תצליחו לחסוך חצי מהזמן הזה, תוכלו לשפר את איכות חייכם. אז, מצאו עבודה קרובה למקום המגורים שלכם, הורידו את רמות הסטרס, תנו לרכב הפרטי לנוח ולחצו על כפתור ה"נודניק" בשעון המעורר.