ראיון עבודה בשיחת ווידאו

 תקופת הקורונה הביאה לעלייה במגמות שונות בחיי היומיום ובשוק העבודה. הרבה מאיתנו לומדים מהבית, עובדים מהבית ואפילו מתראיינים למשרות מהבית. ראיונות העבודה מרחוק מתבצעים באמצעות שיחות וידאו, ומומחים טוענים שהפרקטיקה הזו עשויה ללוות את שוק העבודה גם במצב שיגרה.   

ראיונות עבודה בווידאו אמנם מאפשרים לנו להימנע מהגעה פיזית למשרדים ומהווים אופציה נוחה של הימצאות בסביבה המוכרת לנו, אבל הם לא חפים מבעיות: האינטרקציה בישיבה מול מסך שונה מהאנרגיה המתקבלת בשיחה פנים-מול-פנים, שיבושים טכניים לעיתים יפריעו למהלך הראיון, ולמועמדים רבים יהיה קשה יותר להביא את עצמם לידי ביטוי באופן אופטימלי.  

אז איך בכל זאת צולחים ראיון עבודה בווידאו? פה אנחנו נכנסים לתמונה. 

התכוננו מראש 

ראיון בווידאו מצריך הכנות נוספות, מעבר להתכוננות הסטנדרטית לראיונות עבודה. בגלל התלות באמצעים טכנולוגיים והעובדה כי אנחנו נמצאים בבית, יש להיות מודעים לתנאי הראיון, ולפעול על מנת להפוך אותם לאופטימליים ככל הניתן. נמליץ להשתמש במחשב ולא בטלפון נייד, להוריד את התוכנה הרלוונטית מבעוד מועד, להזין שם משתמש רשמי ולוודא שחיבור האינטרנט יציב. 

בנוסף, כדאי לשבת בחדר מסודר ונעים למראה עם תאורה מחמיאה, להופיע בלבוש הולם, להשתמש באוזניות ומיקרופון איכותיים ולהיכנס לשיחה לפני המראיין. לאלה מכם שמשתתפים בראיון מרחוק בפעם הראשונה, נמליץ אפילו לבצע "ראיון ניסיון" תוך שימוש בתוכנה הרלוונטית. את סימולציית הראיון תוכלו להקליט, לבדוק את הסאונד, לבחון את הפריים וללמוד במה עליכם להשתפר.  

שמרו על אנרגיה גבוהה 

נכון שאתם בבית, אתם רגועים ואולי אפילו יושבים מול המסך בתחתונים, אבל אל תתנו לתחושה הביתית להפוך אתכם לנינוחים מדי. ראיונות בווידאו מאפשרים לנו 'לדלג' על התהליך של הגעה למקום חדש ופגישה עם אנשים חדשים, ועל כן מפחיתים את תחושת הריגוש שמתלווה לראיון. אל תתנו לזה להפוך אתכם לשאננים  והגיעו לראיון כשאתם חיוניים, אנרגטיים וערניים. 

היו קשובים למראיין 

על מנת שהמראיין יבין אתכם בצורה הטובה ביותר, אל תתפרצו לדבריו, הימנעו מלהכביר במילים ואל תתעסקו במה שחשוב לכם להגיד. כמובן שיש לכם את המקום לשאול שאלות רלוונטיות ולהביע את עמדותיכם, אבל השלב הזה מגיע בדרך כלל לקראת סוף הראיון. במהלך הראיון עצמו, נסו להבין מה המראיין רוצה לדעת, אפשרו לו להבין אתכם בצורה הטובה ביותר, קחו כמה שניות לפני המענה וענו על שאלותיו באופן מדויק ובהיר.  

היו טבעיים ונסו להעביר את החלק האישי שלכם 

בשיחות וידאו צריך להשקיע יותר מאמץ כדי שהאישיות שלכם תעבור דרך המסך ותכבוש את המראיין. לכן, כדאי להתנהל בטבעיות, לנסות להיפתח ולאפשר איזשהו חיבור ברמה האישית, על מנת לעדן את האווירה הקרה והמרוחקת שבראיונות מסוג זה 

היו מודעים לשפת הגוף שלכם 

זכרו שראיון בווידאו לא מאפשר למראיין לראות את דמותכם המלאה. על מנת לשמור על עניין בראיון, שבו זקוף אך באופן נינוח, ושלבו מעט תנועות ידיים. נסו לשמור על קשר עין על ידי יישור מבט אל עדשת המצלמה ולא אל המסך, והכי חשוב  היו רגועים וחייכו.  

מבחן עם חומר פתוח 

כאמור, המראיין רואה אתכם עד גובה החזה, כך שאינו יכול לראות מה מונח על השולחן שלכם. תוכלו לנצל זאת לטובתכם  להניח לפניכם עותק של קורות החיים שלכם, סיכום על החברה והתפקיד אליו אתם מתראיינים או רשימת שאלות שחשוב לכם לשאול.  

התייחסו לראיון בווידאו כאל ראיון פרונטלי לכל דבר 

הנקודה הכי חשובה שיש לזכור לפני שניגשים לראיון עבודה מרחוק, היא להתייחס אליו בדיוק כמו אל ראיון פרונטלי. לפני הפגישה, למדו על החברה ועל התפקיד, הכינו רשימת שאלות רלוונטיות וענייניות והכינו תשובות אפשריות לשאלות מאתגרות. הקפידו לדבר לעניין לכל אורך הראיון, לתת דוגמאות רלוונטיות וקצרות ולהדגיש את הניסיון והכישורים שלכם. דאגו להיות פנויים לחלוטין בזמן הראיוןלבצע אותו ממקום שקט ונוח, והיו אדיבים ומנומסים.