איך להתפטר מהעבודה?

לצד החשיבות של מציאת עבודה מתגמלת ומספקת, יש מקרים שבהם נבקש לסיים את תקופת ההעסקה.
כדי לא לשרוף קשרים, לפתוח פתח לשמועות או לסיים את תקופת העבודה בטעם רע – חשוב לדעת איך להתפטר בצורה אלגנטית ונעימה ככל הניתן.
 

הודעה בעל פה/ בכתב 

ההתפטרות צריכה להיעשות גם בעל פה וגם בכתב. ההודעה בעל פה היא מעין הקדמה להתפטרות הרשמית הכתובה, והיא מתרחשת "מאחורי הקלעים", ובאינטימיות – בינכם לבין הממונה הישיר. עדיף לתכנן את הפגישה הזו לקראת סוף יום העבודה כדי לאפשר לממונה להרהר בנאמר, ולהימנע מתחושת אי נעימות לאורך היום כולו. בפגישה זו נודיע על העזיבה, ונמסור את מכתב ההתפטרות. שימו לב – המנהלים הישירים שלכם צריכים להיות הראשונים להם תדווחו על ההחלטה. רכילות משרדית על העזיבה שלכם שתגיע אליהם לפני שתספיקו להודיע על כך בעצמכם, תגרום לכם להראות לא מקצועיים ולא אמינים.  

מכתב ההתפטרות 

החוק בישראל דורש כי הודעה על התפטרות תתקבל בכתבוחובה לעשות זאת מכיוון שלמכתב ההתפטרות יש תוקף משפטי למקרה שדברים יסתבכושימו לב שאינכם חייבים לציין את סיבת ההתפטרות במכתב, אך הקפידו לשמור עותק שלו לטובת ההוכחה שלא פוטרתם, אם אי פעם תדרשו לכך. התנסחו באופן שישמור על כבוד מקום העבודה והממונים, על הגינות ועל יושר. 

אם החוויה שלכם בחברה הייתה חיובית, תוכלו להוסיף משפט או שניים שיתארו את הערכתכם למקום ולהזדמנות שניתנה לכם. אם החוויה הייתה פחות טובה, שמרו על המכתב כללי: ״אני מודיע/ה בזאת על התפטרותי, החל מתאריך…, ומאחל/ת לכולם כל טוב". 

נקודות חשובות: 

  • המען – מענו את המכתב אל הממונה הישיר שלכם ועותק למאן דבעי בחברה. 
  • פתיחה – מומלץ לפתוח את המכתב עם מילים טובות והערכה למקום העבודה. 
  • תאריכים – חובה לציין את תאריך כתיבת המכתב, שהוא למעשה תאריך מסירת המכתב, וכן את מועד עזיבת מקום העבודה בפועל. זאת בהתאם למה שסוכם בשיחת ההתפטרות ולפי מה שאתם מחויבים בחוק. 
  • סיבת העזיבה – תוכלו לתאר את סיבת עזיבתכם באיפוק ומבלי להשמיץ. כאמור לעיל, סעיף זה אינו חובה. 
  • סיכום – רצוי לסיים בתודות, איחולים טובים והצלחה לחברים לעבודה. 

התנסחו בצורה הולמת לסיטואציה 

לעיתים הממונים ישאלו אתכם שאלות רבות בנוגע לסיבת העזיבה שלכם, והם אף עשויים לנסות להציע לכם תוספת שכר, שיפור בתנאים או קידום אם תישארו. השתדלו לענות על השאלות באופן חיובי וקצר, ושדרו ביטחון בהחלטה שקיבלתם – אל תתנצלו עליה. אין צורך להרחיב לגבי התנאים בעבודה החדשה או למנות את הסיבות המדויקות שגרמו לכם לעזוב, ואל תתפתו להישאב לשיח שלילי או להאשים קולגות ומנהלים בהחלטתכם. מספיק לומר "התפתחתי, נהניתי, צמחתי – והגיע זמני להתקדם". גם אם המנהלים ממשיכים ללחוץ ולשאול שאלות לגבי העבודה החדשה, תוכלו לענות בעמימות, או להגיד באופן מנומס שאתם מעדיפים שלא להרחיב בינתיים. מתן מידע רב מדי עשוי להיות מסוכן, שכן במקרים חריגים הבוסים עלולים לפעול לטרפוד המהלך.  

 היזהרו ממלכודות 

במקרים מסוימיםובעיקר אם עבדתם במקום העבודה הנוכחי זמן רב, המנהל יתקיל אתכם בשאלה: "כיצד עליי להשתפר כממונה?". אל תתפתו לחשוב שהוא מצפה למשוב נרחב שממנו יוכל ללמוד כיצד להשתפר, ואל תנדבו עצות בנוגע לשיטות הניהול, לשימור עובדים או לתרבות הארגונית. הישארו חיוביים ושמרו על תשובות קצרות וענייניות. אם קשה לכם לשמור על שיח חיובי, התחמקו מהשאלה באלגנטיות: "אין משהו שאני מסוגל לחשוב עליו כרגע". זכרו – אין לדעת ממי נצטרך לקבל המלצה בעתיד. 

היו מוכנים לכל תרחיש 

המעסיקים שלכם יכולים להחליט שהיום בו אתם מודיעים על התפטרותכם יהיה יומכם האחרון בעבודה. במקרה כזה, הם כמובן יצטרכו לשלם לכם עבור תקופת ההודעה המוקדמת על פי חוק. שימו לב לאפשרות הזו, ולכך שיש עליכם להגיע מוכנים לרגע ההתפטרות. דאגו להעלים מידע אישי ממכשירי החברה, להשאיר שולחן נקי ולסדר את ענייניכם מבעוד מועד.  

 התמודדות עם הקולגות 

עזיבה בדרך כלל תגרור שאלות מקולגות. לא משנה מאיזו סיבה אתם עוזבים – אישית, ארגונית או חברתית – אין טעם לשתף את הקולגות בכך. שמרו על גישה חיובית, והותירו רושם מקצועי. תארו את העזיבה כהזדמנות לקדם את הקריירה, אך אל תפליגו בתיאורים רומנטיים של המשרה החדשה, שמא תעוררו רגשות טינה או קנאה. 

סגרו קצוות פתוחים 

בתקופת ההודעה המוקדמת, השתדלו לסיים את המשימות שהוטלו עליכם, ולוודא שהשארתם את מלוא החומרים וההוראות להמשך העבודה. אם נדרשתם לבצע חפיפה למחליף, אל תאמרו לו דברים שליליים על מקום העבודה או על הממונה. אל תנהגו באופן כפוי טובה ונסו לעזור כמה שניתן לארגון לפני שתעזבו.  

ראיון יציאה 

ראיון יציאה אינו נהוג בכל מקום, אבל ישנן חברות שמנסות להבין מדוע עובדים טובים מעדיפים לעזוב לטובת מקום עבודה אחר. זה יכול להיראות כאילו המראיינים באמת רוצים להבין מהם הכשלים והבעיות בארגון, דבר שעשוי לגרום לנו להוציא החוצה את כל הכביסה המלוכלכת. זכרו: גם אם תנסו לתת ביקורת בונה, זה לרוב ייתפס כגישה שלילית בעיניי המנהלים. ברוב המקרים, כדאי לשמור על פוזיטיביות וקור רוח, ולהימנע ממתן ביקורת על התנהלות החברה. 

 

 

לסיכום, להחלטה להתפטר ממקום העבודה יכולות להיות סיבות שונות. בשוק העבודה הנוכחי, כדאי לבחון אופציות תעסוקה נוספות כדי להתקדם מקצועית, לממש את הפוטנציאל האישי וליהנות מהעבודה. תהא הסיבה אשר תהא, אנו ממליצים לפעול באופן מקצועי ובהתאם לחוק, לתת למעסיקים הזדמנות להיערך בהתאם ולשמור על קשרים טובים. ברי המזל מכם יוכלו אפילו לקבל מכתב המלצה מפורט ומסיבת פרידה מרגשת.