הכנה למרכזי הערכה

 בתהליכי המיון למשרות מסוימות תתקלו בשלב מרכז הערכה. מרכזי ההערכה כוללים מספר מועמדים לאותה המשרה או למשרות שונות, ומספר בוחנים. המטרה המרכזית של התהליך היא לבחון מועמדים או עובדים בסיטואציות קבוצתיות, ולנסות להעריך כישורים ויכולות כמו תקשורת, מנהיגות, התמודדות עם מצבי לחץ, אסרטיביות, עבודה בצוות ויצירתיות. אופיו של מרכז ההערכה הוא קבוצתי והשוואתי, כך שניתן לבחון את ביצועי מועמד מסוים במצבים בין-אישיים, וביחס למועמדים אחרים.  

מרכזי הערכה נפוצים במיוחד במיונים לתפקידי שירות לקוחות, מכירות או ניהול, אך יכולים גם להיות חלק מתהליכי מיון למשרות אחרות. יום המיון עורך כ-4 שעות בממוצע, ועשוי להוות חוויה אינטנסיבית. על כן, נמליץ לכם להיערך בהתאם: הקפידו על שנת לילה איכותית לפני יום המיון, הגיעו כרבע שעה לפני מועד ההתחלה, הקפידו על הופעה חיצונית הולמת, הצטיידו בכריך ובשתייה, ושמרו על גישה חיובית.  

לצד ההיערכות ליום המפרך, רצוי גם לדעת מה עומד בפניכם במרכז ההערכה, ללמוד על הפרמטרים לפיהם תיבחנו ולהבין את דרכי ההתמודדות האופטימליות. על מנת להגדיל את סיכויי ההצלחה שלכם במרכזי הערכה ולהימנע משחזור של סצנת הלגו מ'חוכמת הבייגלה', הקפידו לפעול על פי הקווים המנחים האלה: 

 הצגה עצמית 

בדרך כלל, בשלב הראשון ביום המיון תתבקשו להציג את עצמכם בפני הנוכחים בחדר. המעריכים ינסו לבחון את כושר הביטוי שלכם, כמו גם את היכולת שלכם להתמקד בעיקר, את המוטיבציה ואת היציבות התעסוקתית שלכם. 

ניתן ומומלץ להכין מבעוד מועד את הדברים העיקריים שברצונכם להגיד. השתדלו להתבטא באופן קוהרנטי ושוטף, ושווקו את עצמכם תוך שמירה על ענווה והימנעות מיהירות. אל תאריכו בדברים, התמקדו בניסיון התעסוקתי ובהשכלה שלכם ושדרו אמינות. בכל שלב בהצגה העצמית, הקפידו על שימוש במשלב לשוני ההולם לסיטואציה – זו אומנם לא סצנה ממחזה שייקספירי, אבל גם לא שיחת חולין עם החבר'ה. היו ערים לכך שהמעריכים עשויים לקטוע אתכם באמצע הדברים ולשאול שאלות שיבחנו את התאמתכם לתפקיד – היו ערוכים לכך, אל תתבלבלו ושדרו מוטיבציה גבוהה. 

נמליץ גם לשים לב לשפת הגוף שלכם: הקפידו על יציבה זקופה ונינוחה, שמרו על קשר עין עם המעריכים ועם חברי הקבוצה וחייכו מדי פעם. 

 דינמיקה קבוצתית 

בשלב זה, הקבוצה תקבל משימה אותה יהיה עליה לבצע בפרק זמן קצובתחילה, ייערך דיון בו כל אחד יתבקש לנמק את בחירתו, ולאחר מכן יתנהל דיון קבוצתי משותף שבסופו יצטרכו חברי הקבוצה להגיע להחלטה קבוצתית. 

זה אולי השלב הכי מבלבל עבור מועמדים, ולא קשה להבין מדוע: הם לא רוצים שישכחו אותם, אבל לא רוצים להרים את הקול; חלקם לא רוצים להראות חסרי אסרטיביות, אבל גם לא רוצים להיתפס כשתלטנים; ואחרים המתמיינים למשרה ניהולית, בטוחים שהם חייבים להוביל את השיח ושכולם ילכו בעקבותיהם. החשש מובן, אבל הסוד הוא לשמור על איזון: 

 • זכרו שהמטלה היא מטלה קבוצתית, כך שמצפים מכם לפעול לטובת הקבוצה, ולא לטובתכם האישית. 
 • אל תשתקו. היו אקטיביים בדיונים הקבוצתיים והפגינו ביטחון, אך אל תנסו להשתלט עליהם, לקטוע מועמדים אחרים או לשדר אגרסיביות. 
 • היו משימתיים וענייניים. פעלו באופן שיקדם את הקבוצה תוך שאתם זוכרים שהתהליך הוא לרוב יותר חשוב מהתוצאה. 
 • נסו לשמור על אווירה נעימה וחברית. יחסי אנוש משחקים כאן תפקיד. 
 • עמדו מאחורי ההחלטות שלכם, אך דעו להפגין גם גמישות, ולפעול לפי החלטת הרוב. 

 סימולציות 

שלב זה כולל תרגילי הדמיה של סיטואציות הקשורות בתפקיד אליו אתם מתמיינים, בהם תתבקשו להציג את הפתרון שלכם לקונפליקטים בזמן אמת. 

על מנת לצלוח את התרגיל: 

 • התייחסו לסיטואציה ברצינות. אומנם מדובר במשחק תפקידים מול אנשים זרים, אבל התייחסו לסיטואציה כאל סיטואציה אמתית ושחקו את המשחק. 
 • התמקדו בפתרון הבעיה והימנעו מעימותים מיותרים. 
 • הפגינו יכולת הקשבה ואל תתפרצו לדבריו של העומד מולכם. 
 • הפגינו גמישות מחשבתית והתנהגותית מותאמות לסיטואציה. 
 • חשבו על פתרונות יצירתיים, יעילים וריאליים. 
 • הפגינו אמפתיה והתנצלו אם יש בכך צורך. 
 • אל תקשו על העומד מולכם, אל תאבדו את העשתונות ואל תתבטאו בכעס. 

 מבדקים נוספים 

בחלק ממרכזי ההערכה, ובהתאם למשרה המוצעת, תוכלו לקחת חלק גם במבחני IQמבחנים אישיותיים, מבחני אמינות, מבחני מוטוריקה או ראיון עומק מול פסיכולוג.  

 השורה התחתונה 

לאורך היום, התייחסו בכבוד לבוחנים, אל תפריעו למהלך המבדקים ואל תעבירו ביקורת. שמרו על ערנות ואקטיביות, הבינו את אופי התפקיד אליו אתם מתמיינים ונסו להתאים את עצמכם אליו תוך שמירה על אותנטיות. 

זכרו כי גם אם לא צלחתם את מרכז ההערכה, אין זה מעיד על יכולותיכם בפועל. ההתאמה לתפקיד ספציפי תלויה בגורמים רבים, ואי התאמה לא בהכרח מסמל שלא תתאימו לתפקידים אחרים דומים. ראו את מרכזי ההערכה כחוויה שניתן ללמוד ממנה, ונסו לשפר את המיומנויות שלכם כל הזמן. 

 

בהצלחה!