callראיון טלפוני (עשו ואל תעשו)

לאחרונה, התפתחה תרבות של ראיונות עבודה טלפוניים. מטרת הראיון הטלפוני היא בדרך כלל מיון מקדים ומהיר החוסך במשאבים ומאמץ לשני הצדדים, והוא מקדים את הראיון הפרונטאלי שעוד יגיע בהמשך לאחר שצולחים את הראיון הטלפוני. למרות שראיון טלפוני נשמע קל, יש לא מעט מלכודות, ואפשר ליפול בקלות.

יש להבדיל בין שני מצבים:

  • ריאיון טלפוני מסודר שנקבע ותואם בהמשך לשיחה ראשונית ושטחית שלא ירדה לעומקם של פרטים.
    במקרה כזה ניתן להיערך בצורה טובה יותר לקראת הריאיון, ובנוסף לדגשים המובאים להלן, רצוי להיערך כמו לריאיון פרונטאלי ולהתייחס לנקודות שהועלו בסעיפים הקודמים ("שיעורי בית לפני ראיון עבודה", "הצלחה בראיון עבודה")
  • ריאיון טלפוני ראשוני בהחלט, בו מעסיקים פוטנציאלים יצרו עמכם קשר לראשונה בעקבות מועמדות שהצעתם למשרה, וזו התקשורת הראשונית ביותר בינכם.
    שיחה זו עשויה להפתיע אותך יותר מהמצב שתואר לעיל, אך גם לפנייה הראשונית מצד המעסיקים ניתן להיערך בצורה טובה יותר באמצעות עיון בסעיף זה והסעיפים הקודמים שהתייחסו לראיונות עבודה פרונטאליים.

אמנם אתם לא צריכים לבחור לבוש הולם לטובת הריאיון ונמנעה ממכם הנסיעה למשרדי החברה להתראיין אחד על אחד, אבל עליכם לעבור בשלום גם ראיון עבודה בנעלי בית. יש להתגבר על קשיי קליטה, רעשי רקע, חוסר היכולת להסתכל בלבן של העיניים, ללא היכולת להרשים בהופעתך ובהפגנת ידע.

לשירותכם, בחרנו לשתף אתכם בטיפים בנוגע להמלצותינו לניהול הריאיון הטלפוני. מה רצוי שתעשו ובעיקר מה מומלץ שלא לעשות כאשר אתם מתראיינים באמצעות הטלפון. מטרתכם היא פשוטה: לוודא שהריאיון הטלפוני יוביל אותך לשלב הבא בתהליך הקבלה.

יצירת רשימה

בדקו היטב את הדרך בה פורסמה המשרה ובנו רשימה המכילה את כישוריכם. בדקו באם הם תואמים גם את הקריטריונים של דרישות המשרה. כדאי שרשימה זו תהיה אצלכם באופן זמין על מנת שתוכלו להביט בה גם במהלך הריאיון. רצוי שהעתק של קורות חיים שלכם יהיה זמין. קורות החיים יזכירו לכם, במהלך הראיון, מה עשיתם בעברכם, ובאילו שנים בדיוק, ולא תפספסו פרטי מידע שלאחר מכן תתחרטו ששכחתם לציין בראיון הטלפון, שמטבעו הוא קצר יותר ותמציתי.

חקרו את התפקיד ואת החברה

אספו מראש כל מידע על סוג העבודה ועל החברה. ככל שתהיו מוכנים יותר, כך הראיון יהיה מוצלח יותר. מידע זה יסייע לך בהפגנת ידע, כל עוד תהליך שיתוף הידע על החברה, מצדכם, לא יהיה בגדר יוהרה או "חוכמולוגיות".

הכן תשובות לראיון טלפוני

סקור תשובות לשאלות טיפוסיות של ראיון עבודה טלפוני וחשוב כיצד אתה הולך להגיב. הכן שאלות מצדך, למקרה שתקבל את זכות הדיבור. שאלות מצד מרואיין נחשבות כאקט רציני ומכובד, אם הן עולות מצד המועמד באופן כזה ובמידה סבירה ובצורה עניינית.

בטלו שיחה ממתינה

במידה ויש לכם שיחה ממתינה בטלו אותה, צפצוף של שיחה ממתינה מסיח את הדעת ויכול לגרום לכם לאבדן ריכוז.

היפטרו מהסחי דעת

השתדלו לעבור את הריאיון במקום שקט ופרטי, ללא נוכחות אנשים נוספים או גורמים מפריעים. אם פניית המעסיק תפסה אתכם בזמן לא נוח, למשל בזמן טיפול בילדים המתרוצצים, נסו לבקש רגע ולהתפנות. אם אין לכם יכולת להתפנות לחלוטין באותו זמן, רצוי לשאול בנימוס וברצינות האם ניתן לתאם לעתיד הקרוב ככל האפשר (דקות / שעות / ימים) זמן מוגדר לביצוע הריאיון הטלפוני. רצוי שהריאיון לא יתבצע מצידכם "על-הדרך", באופן שהוא גם פחות מכובד וגם מאפשר לכם פחות ריכוז, בעוד הצד השני מראיין ככל הנראה בצורה נינוחה ובפניות מלאה לראיון.

דאגו לכוס מים

דאגו לכוס מים בהישג יד, לטובת רגיעה ולטובת אתנחתא בין משפטים.

רשמו הערות

קשה להיזכר במה שנאמר בראיון טלפוני. כדאי לרשום הערות קצרות במהלך הריאיון.

להתמקד, להקשיב, לבטא.

חשוב לשמור על ריכוז ולהתמקד בראיון הטלפוני. זה לא פשוט וזה עלול להיות קשה יותר בטלפון מאשר בראיון הנערך פנים אל פנים.  הקפידו להקשיב לשאלות המראיינים, בקשו הבהרות אם אתם לא בטוחים ששמעתם או הבנתם היטב את שאלתם. זה בסדר לקחת כמה שניות כדי לסדר את מחשבותיכם בטרם מענה.

ריבוי משימות

אתם מספיק מוכשרים לבצע מספר משימות בו-זמנית: פתחו את אתר האינטרנט של החברה, תוך כדי שיחה, כך שתוכלו לבדוק במהירות מידע על החברה אם זה עולה בשיחה ואתם לא מוכנים לכך מראש.

לא להתבייש לשאול שאלות את המראיינים

אם המראיינים מעבירים אליכם את זכות הדיבור ושואלים אם יש לכם שאלות עבורם – שאלו. למדו מראש את השאלות שברצונכם לשאול את המראיינים. כאשר מראיינים מעבירים אל המרואיינים את האפשרות לשאול שאלה, לפעמים עדיף לשאול שאלה כלשהי (בתנאי שהיא רלוונטית וחכמה) מאשר לא לשאול כלום. הדבר משדר עניין ומיקוד, להבדיל מפאסיביות.

מעקב, תודה והיזון חוזר

הודו למראיין וחזרו על התעניינותכם בתפקיד. בקשו את כתובת הדוא"ל של המראיין, אם עדיין אין לכם אותה. שלחו דוא"ל הכולל תודה כיממה לאחר הראיון. כללו בתשובתכם את מידת התעניינותכם במשרה והוסיפו מידע באם לא מצאתם את ההזדמנות לדבר על כך במהלך הראיון הטלפון.