טיפים למועמדיםהופעה ותכנון

דאג ללבוש הולם ומסודר לראיון המתאים לסוג החברה ולתפקיד אליו אתה מתראיין. וודאי לא פחות מדי, אך גם יותר מדי עשוי להזיק. דאג להביא תיקייה מסודרת עם עותקים של קורות החיים שלך ומסמכים רלוונטיים אחרים. דאג להצטייד בכלי כתיבה ונייר לטובת רישום הערות.
כאשר אתה מחפש עבודה, חשוב תמיד שיהיו לך פריטי לבוש ראויים (ומגוהצים) בכל רגע נתון התואמים לסוג המשרה אליה אתה מכוון, למען לא תלחץ באם תזומן לראיון עבודה "מהיום להיום". התייחס לתהליך החיפוש כאל פרויקט חשוב. הביגוד, הוא חלק מהפרויקט. הענק תשומת לב לפרטים הקטנים – השיער, הציפורניים, נעליים- כל אלה צריכים להיראות מלוטשים ומקצועיים.

הגעה לפני הזמן

תכנן את הריאיון, בקש חופש מהעבודה אם אתה מועסק, תכנן את ההגעה לראיון ללא לחץ זמן. חשוב להגיע לפני זמן הראיון. עשר דקות לפני הזמן – אמור להיות מצוין. למד את נתיב הנסיעה לראיון, וקח בחשבון פקקי תנועה, "התברברות" בניווט והיעדר חניה או חניה רחוקה מהמשרד בו מתקיים הריאיון. אם בכל זאת קרה ואתה צפוי לאחר – חשוב להתקשר למעסיק ולעדכן על כך מראש.

השאר רגוע

במהלך ראיון העבודה נסה להיות רגוע ונינוח ככל האפשר. אם מציעים לך, קח כוס מים והצב אותה לצדך. לגום מדי פעם, לטובת רוגע והסדרת נשימה. קח אוויר, מעת לעת. שמור על קשר עין עם המראיין. הקשב לשאלה במלואה – חכה 2 שניות…ואז השב תשובה מלאה ולא מתחמקת. אל תקטע את דברי המראיין.
היה מודע לשפת גופך, תנועות הידיים ותנוחת הישיבה, והמסר שעשוי להתקבל אצל הצד השני.

מיקוד

הישאר ממוקד וענה תשובות ענייניות. אל תגלוש למידע לא רלוונטי, אך כמובן הרחב והעמק במה שכן רלוונטי ואל תענה בצמצום ובחוסר.
ודא שאתה נוגע לאורך הריאיון בנקודות החשובות עבורך לציין. אם לא נשאלה שאלה שמזמינה תשובה הכוללת התייחסות לנקודה שכזאת, נתב בצורה חכמה את השיחה ותשובותיך כך שתוכל לכסות את הנושאים שחשוב לך להדגיש. יחד עם זאת, זכור כי מהלך ריאיון תקין הוא כזה שבו המועמד מבצע את עיקר המלל ומסירת המידע המועבר בין הצדדים, אך בהתאם להובלה והנחיה של המראיין.
גם אם אתה מחפש עבודה כבר תקופה ועברת מספר לא מבוטל של ראיונות, שמור על חדות, מיקוד, ערנות וגילוי מוטיבציה, כאילו זה הריאיון השני שלך.

תראה מה שאתה יודע

נסה לספר מה אתה יודע על החברה כאשר אתה עונה על שאלות. כאשר דנים על ההישגים בקריירה שלך נסה להתאים את תשובותיך למה שהחברה מחפשת. קח קרדיט על הישגיך, אך לא בצורה יהירה. אם הצלחה במשימה בעברך דרשה עבודת צוות או תמיכת המנהל – ציין זאת, ללא בושה.

שאל שאלות

כפי שנרשם בהתייחסות להכנה לראיון עבודה, שאלות מצד מועמדים משדרות רצינות ורצון כנה במשרה, אך שאלות ענייניות בלבד. למשל שאלות כמו מדיניות תגמולים ותוספות שכר עתידיות, ולא שאלות על סוג הקפה הנמצא במטבחון.

שמור על קשר

שמור על קשר ומסור את הערכתך ותודתך על ההזדמנות. הדגש את התעניינותך בתפקיד. ניתן לשלוח הודעת תודה אישית למראיין למחרת.