callראיון טלפוני (עשה ואל תעשה)

לאחרונה, התפתחה תרבות של ראיונות עבודה טלפוניים. מטרת הראיון הטלפוני היא בדרך כלל מיון מקדים ומהיר החוסך במשאבים ומאמץ לשני הצדדים, והוא מקדים את הראיון הפרונטאלי שעוד יגיע בהמשך לאחר שצולחים את הראיון הטלפוני. למרות שראיון טלפוני נשמע קל, יש לא מעט מלכודות, ואפשר ליפול בקלות.

יש להבדיל בין שני מצבים:

  • ריאיון טלפוני מסודר שנקבע ותואם בהמשך לשיחה ראשונית ושטחית שלא ירדה לעומקם של פרטים.
    במקרה כזה ניתן להיערך בצורה טובה יותר לקראת הריאיון, ובנוסף לדגשים המובאים להלן, רצוי להיערך כמו לריאיון פרונטאלי ולהתייחס לנקודות שהועלו בסעיפים הקודמים ("שיעורי בית לפני ראיון עבודה", "הצלחה בראיון עבודה")
  • ריאיון טלפוני ראשוני בהחלט, בו מעסיק פוטנציאלי יצר איתך קשר לראשונה בעקבות מועמדות שהצעת למשרה, וזו התקשורת הראשונית ביותר בינכם.
    שיחה זו עשויה להפתיע אותך יותר מהמצב שתואר לעיל, אך גם לפנייה הראשונית מצד המעסיק ניתן להיערך בצורה טובה יותר באמצעות עיון בסעיף זה והסעיפים הקודמות שהתייחסו לראיונות עבודה פרונטאליים.

אמנם אתה לא צריך לבחור לבוש הולם לטובת הריאיון ונמנעה ממך הנסיעה למשרדי החברה להתראיין אחד על אחד, אבל עליך לעבור בשלום גם ראיון עבודה בנעלי בית.יש להתגבר על קשיי קליטה, רעשי רקע, חוסר היכולת להסתכל בלבן של העיניים, ללא היכולת להרשים בהופעתך ובהפגנת ידע.

לשירותך, בחרנו לשתף אותך בטיפים בנוגע להמלצותינו לניהול הריאיון הטלפוני. מה רצוי שתעשה ובעיקר מה מומלץ שלא לעשות כאשר אתה מתראיין באמצעות הטלפון. מטרתך היא פשוטה: לוודא שהריאיון הטלפוני יוביל אותך לשלב הבא בתהליך הקבלה.

יצירת רשימה

בדוק היטב את הדרך בה פורסמה המשרה ובנה רשימה המכילה את כישוריך. בדוק באם הם תואמים גם את הקריטריונים של דרישות המשרה. כדאי שרשימה זו תהיה אצלך באופן זמין על מנת שתוכל להביט בה גם במהלך הריאיון. רצוי שהעתק של קורות חיים שלך יהיה זמין. קורות החיים יזכירו לך, במהלך הראיון, מה עשית בעברך, ובאילו שנים בדיוק, ולא תפספס פרטי מידע שלאחר מכן תתחרט ששכחת לציין בראיון הטלפון, שמטבעו הוא קצר יותר ותמציתי.

חקור את התפקיד ואת החברה

אסוף מראש כל מידע על סוג העבודה ועל החברה. ככל שתהיה מוכן יותר כך הראיון יצליח. מידע זה יסייע להפגנת ידע, כל עוד תהליך שיתוף הידע על החברה, מצדך, לא יהיה בגדר יוהרה או "חוכמולוגיות".

הכן תשובות לראיון טלפוני

סקור תשובות לשאלות טיפוסיות של ראיון עבודה טלפוני וחשוב כיצד אתה הולך להגיב. הכן שאלות מצדך, למקרה שתקבל את זכות הדיבור. שאלות מצד מרואיין נחשבות כאקט רציני ומכובד, אם הן עולות מצד המועמד באופן כזה ובמידה סבירה ובצורה עניינית.

בטל שיחה ממתינה

במידה ויש לך שיחה ממתינה בטל אותה, צפצוף של שיחה ממתינה מסיח את הדעת ויכול לגרום לך לאבדן ריכוז.

היפטר מהסחי דעת

השתדל לעבור את הריאיון במקום שקט ופרטי, ללא נוכחות אנשים נוספים או גורמים מפריעים. אם פניית המעסיק תפסה אותך בזמן לא נוח, למשל בזמן טיפול בילדים המתרוצצים, נסה לבקש רגע ולהתפנות. אם אין לך יכולת להתפנות לחלוטין באותו זמן, רצוי לשאול בנימוס וברצינות האם ניתן לתאם לעתיד הקרוב ככל האפשר (דקות / שעות / ימים) זמן מוגדר לביצוע הריאיון הטלפוני. רצוי שהריאיון לא יתבצע מצידך "על-הדרך", באופן שהוא גם פחות מכובד וגם מאפשר לך פחות ריכוז, בעוד הצד השני מראיין ככל הנראה בצורה נינוחה ובפניות מלאה לראיון.

דאג לכוס מים

דאג לכוס מים בהישג יד, לטובת רגיעה ולטובת אתנחתא בין משפטים.

רשום הערות

קשה להיזכר במה שנאמר בראיון טלפוני. כדאי לרשום הערות קצרות במהלך הריאיון.

להתמקד, להקשיב, לבטא.

חשוב לשמור על ריכוז ולהתמקד בראיון הטלפוני. זה לא פשוט וזה עלול להיות קשה יותר בטלפון מאשר בראיון הנערך פנים אל פנים.  הקפד להקשיב לשאלות המראיין, בקש הבהרות אם אתה לא בטוח ששמעת או הבנת היטב את שאלתו. זה בסדר לקחת כמה שניות כדי לסדר את מחשבותיך בטרם מענה.

ריבוי משימות

אתה מספיק מוכשר לבצע מספר משימות בו-זמנית: פתח את אתר האינטרנט של החברה, תוך כדי שיחה, כך שתוכל לבדוק במהירות מידע על החברה אם זה עולה בשיחה ואתה לא מוכן לכך מראש.

לא להתבייש לשאול שאלות את המראיין

אם המראיין מעביר אליך את זכות הדיבור ושואל אם יש לך שאלות עבורו – שאל. למד מראש את השאלות שברצונך לשאול את המראיין. כאשר מראיין מעביר אל המרואיין את האפשרות לשאול שאלה, לפעמים עדיף לשאול שאלה כלשהי (בתנאי שהיא רלוונטית וחכמה) מאשר לא לשאול כלום. הדבר משדר עניין ומיקוד, להבדיל מפאסיביות.

מעקב, תודה והיזון חוזר

הודה למראיין וחזור על התעניינותך בתפקיד. בקש את כתובת הדוא"ל של המראיין, אם עדיין אין לך אותה. שלח דוא"ל הכולל תודה כיממה לאחר הראיון. כלול בתשובתך את מידת התעניינותך במשרה והוסף מידע באם לא מצאת את ההזדמנות לדבר על כך במהלך הראיון הטלפון.